2018 Subaru Impreza Analizi

Urla Oto Ekspertiz, 2018 Subaru Impreza Analizi ile karşınızdayız, oldukça merak edilen bu otomobili hep beraber analiz edelim. Subaru Impreza Mazda 3’ü kıyaslamada ezebilir. Fakat yeni Hyundai i30 ile mücadele edebilir. Onun için bu aracın sizin için doğru araba olup olmadığını öğrenelim.

Dikkat Çekici Farklar

Diğer araçların çoğuyla karşılaştırıldığında, bir Impreza ile olan en önemli iki nokta, EyeSight® güvenlik sistemi ve Simetrik Dört Teker Çekişini söyleyebiliriz.

EyeSight

EyeSight® mükemmel bir kamera tabanlı sistemdir. İki kamera var, bunlar stereoskopik; önümüzdeki yola bakıyorlar. Bu, ileride oluşabilecek çarpışmaları azaltmak gibi bir grup güvenlik özelliğine sahiptir. Dolayısıyla, önümüzde duran bir arabaya çarpmak üzere olduğunuzu düşündüğünde araba sizi uyaracaktır. Bu harika! ayrıca, düşük hızlarda yayalar için de duracak.

EyeSight, aynı zamanda, uyarlanabilir hız sabitleme kontrolü (ACC) de sunar ve sıradan sürüş için çok büyük bir artı (çarpışmak üzere olmadığınızda bile).

Simetrik Dört Teker Çekişi

Simetrik Dört Teker Çekişi, çekiş altındaki kavrama miktarında her azalma olduğunda, çekiş öncüsü cephesinde büyük bir avantaj meydana gelir. Yağmur yağdığı zaman ya da kar olduğu zaman yola çıkarsanız, buz veya dondan, ıslak çimden, çamurdan veya açılmamış yoldan geçmeniz gerekir, aynı miktarda sürüş yola iletilir ancak dört tekerleği bölünür ikisi yerine. Böylece, etkin bir şekilde kavrama seviyesi yarı yarıya düşebilir ve yine de devam edebilirsiniz.

Güvenlik

Subaru, arabalarını aralık boyunca 5 yıldızlı emniyetli hale getirmek için cesur bir karar aldı. Bunları yapan ilk otomobil üreticilerinden biriydi. Sıradan tüketicilerin bu kadar önemli olabileceğini biliyorlardı ve kesinlikle bunu öngördü. Bunu Impreza ile sürdürdüler. Aktif güvenlik ve darbe dayanım kriterlerine göre 5 yıldızlı bir otomobil. Ona EyeSight sistemine eklediler ve sunulan emniyet sistemleri bakımından mükemmel, sınıfının ötesinde bir araç.

2018 Subaru Impreza Analizi

Platform & Dinamikler

Bu Impreza tamamen yeni bir otomobil. Yeni bir platform üzerine inşa edilmiştir; Subaru’nun küresel mimarisi. Hemen çok zor olduğunu söyleyebilirsiniz. Etkileyici, doğrudan bir sürüş deneyimi. Yolun dışında değil ve görkemli şekilde belki bir Lexus ya da hatta bir Corolla.

Nasıl Araba Bakımı Yapılır?

Araba Bakımı Nasıl Yapılır 2.kısım

Urla Oto Ekspertiz, Araba Bakımı Nasıl Yapılır 2.kısım ile karşınızda bu serimizle beraber tam olarak Araba Bakımının nasıl olacağını biliyor olacaksınız.  Önceki yazımızı okumak için tıklayınız.

Nasıl Araba Bakımı Yapılır? Araç İçi Bakım

6) Aracınızın iç kısmını, satış değerini yüksek tutmak için koruyun.

Koltuklarınıza ve iç kısıma yeterli özeni göstermezseniz, bir süre sonra arabanız tarihi eser gibi gözükür. İç kısımı güzel bakılmış bir aracın, düşündüğünüzden daha fazla getirisi vardır.
Kirli, bakımsız bir iç mekana sahip araba satmaya çalıştığınızda çok para kaybetmenize neden olabilir, yani yeni bir rüya karşısında daha az para kazanırsınız. Otomobilinizin iç kısmını taze tutmak, bu kadar büyük bir taahhüt değildir, bu yüzden bunu halletmelisiniz.

Nasıl Araba Bakımı Yapılır? Far Değişimi

7) Olabildiğince çabuk far lambalarını değiştirin.

Farlarınızdan biri doğru şekilde çalışmıyorsa veya çok loş ışıkta görünüyorsa, karanlıkta araç kullanmak mutlak bir kabusa dönüşebilir. Çoğu zaman, ölü bir far ampulünün neden olur ve kontrol edilip, çok daha uzun sürecek bir Yüksek Performanslı Ampul gibi bir şeyle değiştirilebilir.
Geceleri uygun farlar olmadan sürüş riskini hiçbir zaman düşünmemeli ve denerseniz polislerle birlikte uğraşmak zorundasınız. Genel olarak, far ampulünü kendiniz değiştirmeniz oldukça kolaydır ve sadece birkaç adım ve araç gerektirir.

8) Aracınızı bir süre kullanmayacaksanız, aracınızın düzgün bir şekilde saklandığından emin olun.

Biraz uzak duracaksanız, aracınızın kapalı, temiz ve yakıtla doldurulmuş olduğundan emin olun ve aküyü taze tutmak için sık sık çalıştırın. Aracınızı sürmek ya da çalıştırmak için kimse yoksa, deşarj olmayan bir akü satın alabilirsiniz.
Aracınızı düzgün bir şekilde muhafaza etmemenin ölü bir bataryaya, motora zarar verebilir ve hatta aracınızın kaputunun altında yaşayan tatsız canlılara neden olabilir. Bu sıçanlar ve örümcekler bir şey olursa onarım faturalarını ödemenize yardımcı olmaz, bu nedenle aracınızı doğru şekilde saklamanız en iyisidir.

Nasıl Araba Bakımı Yapılır? Hava Filtresi

9) Her 30 bin kilometrede veya her sene hava filtrenizi değiştirin.

Otomobilinizin hava filtresini akciğerleriniz gibi düşünün: Bunları temiz ve sağlıklı tutmanız önemlidir, böylece daha kolay nefes almanız ve zararlı şeyler solunumunuzu etkilemez. Kirli bir hava filtresi, bir otomobil için ivme seviyenizi düşürecek ve aracınızı daha az verimli hale getirecek ve böylece muayene ve yeni hava filtreleri her zaman önemli olacaktır.
Aracınız kirli bir hava filtresinden patlamayacak, fakat içeriden ayrılmanızın motorunun arızalanmasına ve yanma odasına zarar verebileceği olasılığı var. Yeni bir hava filtresi takmak için 15 dakika harcayın ve pişman olmayın.

 

Mitsubishi Pajero Sport

Mitsubishi Pajero Sport

Urla Oto Ekspertiz, çok az insanın merak ettiği Mitsubishi Pajero Sport aracını analiz ediyor. Bu araçta tamamiyle bir aşk & nefret ilişkisi vardır: Biz onunla ilgili bazı şeylerden nefret etmeyi çok sevdik. Satın almayı düşünüyorsanız, gerçekten ne istediğinize ve neye ihtiyacınızın olduğuna iyice karar verin.2016 Mitsubishi Pajero Sport, Triton Ute’nin bir mühendislik uyarlamasıdır. Ağır kabin kapasitesi ve ciddi off-road kabiliyeti olan iyi boyutlu bir vagona benzetebiliriz. (Ve yalnızca Mitsubishi Outlander’ını sevenlerin hoşlanacağı bir hal.).

Mitsubishi Pajero Sport

Pajero Sport Nedir?

Otomotiv mühendisliğinin uygunluk defterindeki en sade, en pratik püf noktalarından biride, halihazırda sattığınız ute’yi bir SUV’ye çevirmektir. Eserin yüzde sekseni zaten tamamlanmış. Tam da Mitsubishi’nin Triton ute ile yaptığı şey, onu Pajero Sport’a çevirdi.

 

 

Mitsubishi Pajero Sport

Neden Mitsubishi Pajero Sport almalıyım ?

Rasyonel düşüncesiyle bir araç satın almaya gelen insanların gerçekten gereksiz bulmaya nasıl hayret ettiğini asla gözler önüne sermez. Sanki: ‘Buna ihtiyaç duymayacaksınız’ Bu konuda bir çok kişiyle araştırma yaptık. Yeni bir otomobil daha ucuza almak isteyen insanlardan ayda yaklaşık 500 eposta almaktayız. Karşı karşıya duruyorlar ve hangi yeni aracı istediklerine karar veremezler.

Pajero Sport bir klasiktir. Santa Fe veya Sorento gibi yumuşak SUV’larla karşılaştırıldığında iki temel güçlüğe sahiptir. Birincisi: 3.1 ton muazzam yükleri çekebiliyor olması. Bu zor işlerin adamı. Gerçekten her şey seninle ilgilidir. Eğer ağır bir tekne, büyükçe bir karavan, yüksek randımanlı uranyum dolu bir römork varsa, o zaman dilediğin araç bu olabilir – çünkü Pajero Sport bunu benimseyecektir. Çöllerden ve nehirlerden geçmeniz mi gerekiyor veya tatilinizi kırsal kesimde mi yapacaksınız o zaman doğru yerdesiniz. Bunun için ne istediğinizi yumuşak bir SUV.

Mitsubishi Pajero Sport - ANCAP

Güvenlik

Pajero Sport, objektif olarak çok güvenlidir. ANCAP beş yıldız verdi ve mümkün olan en iyi 37 puanın 36.22’sini oluşturdu; bu, aslında, en zorlu, bağımsız emniyet değerlendirmesiydi. En önemlisi, ANCAP’in Pajero Sport’u değerlendirmesi, sadece Triton ute için bir sonucun aktarımıdır. Pajero Sport skorunu bu şekilde doğrularken, ANCAP şunu diyor:

Bu ANCAP güvenlik derecelendirmesi, Mitsubishi Triton yardımcı programının ANCAP testlerine dayanıyor ve ANCAP’a, sonuçların Triton’a dayanan Pajero Sport SUV için geçerli olduğunu gösteren kanıtlar sağlandı.

ANCAP raporu için tıklayın

Urla Oto Ekspertiz - Jeep Cherokee

Jeep Cherokee

Urla Oto Ekspertiz, en çok merak edilen SUV’lardan biri olan Jeep Cherokee analiziyle karşınızda. Yeni Jeep Cherokee, şimdiye kadarki en seçkin SUV’lardan biridir. Görüşü zıtlık barındırdığı için ya seveceksiniz ya da nefret edeceksiniz. Seveceğinizi varsayalım, yeni Jeep Cherokee’nin ‘sahibi olmak ister misiniz‘ konusunda nasıl bir önlem aldığını görelim

Urla Oto Ekspertiz - Jeep Cherokee

Performans

3.2 benzinli Pentastar V6, değişken valf zamanlamasına sahip ve 200kW ve 316Nm’lik bir seviye sunuyor. Bu 5 litrelik V8’den daha fazla güç demek. Hızlanma yetersizliği konusunda endişelenmenize gerek yok – bunun da çaresi bulundu.

Jeep Cherokee’nin motoru güçlü ve gücü hissetiriyor. Gerçekten sağlam bir devir sunuyor. Özelliklere bakıp içinizden : ‘9 ileri vites – sansasyonel!’ diye geçirirsiniz ve bundan ipeksi pürüzsüz, sözde kesintisiz bir deneyim bekliyorsunuz. Bununla iyi şanslar, çünkü bu Jeep Cherokee dokuz ileri vites, her ne sebeple olursa olsun, aslında birçok durumda yanlış konuşuluyor ve sonuç: pek çok Japon altı ileri vitesli araçlar kadar düzgün değil.

Jeep Cherokee şanzımanının zayıf yönlerini yaşayabilirsin. Bu o kadar da kötü değil. Fakat vites konusu, Cherokee’nin tek sıkıntısı değil.

Urla Oto Ekspertiz - Jeep Cherokee

Konfor & Zariflik

Maalesef son model Jeep Cherokee’nin herhangi bir ergonomi mükemmellik ödülü kazanmak üzere olduğunu sanmıyorum. Tekerlek yatay ‘otobüs tipi’ yönelimi çok fazla. Ve sürücü için sol ayak dayama yeri yok, bu da 21. Yüzyılda başarısız bir şey. Ve SD kartı okuyucu, USB ve yardımcı giriş jakı için bu yuvalar burada … neredeyse dikeyler ve bunların üstünde hiçbir koruma yok. Korumasız ne kadar uzun ömürlü olur, içine birşeyler girip, bozuluncaya kadar mı?

Model Çeşitleri

Aracın toplam 4 farklı modeli var bunlar – Cherokee Sport, Cherokee Longitude, Cherokee Limited and Cherokee Trailhawk.

Jeep Cherokee Alınmalı Mı ?

Eğer sağlam bir arazi aracı ve görünüşü sağlam bir araç istiyorsanız, kesinlikle Jeep Cherokee’yi düşünmelisiniz. Objektif kriterlere göre daha iyi olan yeni Hyundai Santa Fe’yi kıyaslamanız gerekir. ana akım tüketici aracı. Aynı zamanda yedi koltuk ve daha güçlü bir dizel motoru ve altı ileri şanzıman ve daha iyi bir garanti ve muhtelif mülkiyet imtiyazları var.

TVR Griffith

Urla Oto Ekspertiz sizler için ingilizlerin asi çocuğu olan TVR Griffith yeniden doğuşunu ele aldı. Gelin hep birlikte bu asi çocuğun uzun zaman sonra yeniden geri dönüşüne ve küllerinden doğuşuna şahit olalım.

İngiliz üretici iddialı şekilde geri döndü.

Son zamanlarda elektrikli otomobiller ve otomasyonla dolup taşan otomotivin ihtiyacı olan üreticilerden birisi de TVR Griffith . Çoğu zaman insanı korkutan sürüş özelliklerine sahip modelleriyle ünlenen firma, yeni sahibiyle birlikte tekrardan hayat buldu.

Markanın yeniden doğuşuyla birlikte tanıtılan ilk modelinin ismi Griffith. Eskiden de ürün gamında yer alan bu otomobil, 11 yıldır üretim yapmayan marka için çok önemli bir isim. Yaşınıza bağlı olarak ya 60’lı yıllarda Jack Griffith tarafından kullanılan. Ford motorlu modeli ya da 90’lı yıllarda Rover V8 ile donatılan otomobili Griffith olarak hatırlayacaksınız.

Önceden de açıklandığı gibi Cosworth tarafından üretilen, 5 litre hacimli bir V8 motorla donatılan otomobil 400 beygir/ ton gibi bir güç/ağırlık oranına sahip. 6 vitesli manuel şanzıman ve arkadan itiş sistemine sahip olan otomobil. 0’dan 100 km/s sürate 4 saniyeden kısa sürede ulaşabilirken maksimum sürati 322 km/s.

Küllerinden Yeniden Doğuyor

Gordon Murray tarafından geliştirilen üretim tekniğiyle birleştirilen otomobilin iskeleti üzerine getirilen karbon fiber paneller hem ağırlığın 1.250 kg seviyesinde tutulabilmesini sağlamış hem de burulma direncini yükseltmiş. 50:50 ağırlık dağılımı sunan Griffith, yandan verilen egzoz çıkışları sayesinde dümdüz bir tabana sahip. Ayrıca difüzör ve splitter kullanımı da gerçek yere bastırma kuvveti oluşturmakta.

Üstelik bu parçaların hafifçe modifiye edilmesiyle bastırma kuvveti artırılabiliyor ki bu işin gelecekte üretilmesi planlanan yarış versiyonlarında yapılması mümkün.

Dışarıdan bakıldığında kendine özgü çizgileri bulunduğu görülebilen TVR Griffith .Otomobilin iç mekanında McLaren modellerinin rüzgarları esiyor. Önceki nesil Ford Fiesta’da kullanılan havalandırma ızgaraları haricinde karşımıza çıkan büyük düğmeler, Alcantara kaplı, 3 kollu direksiyon simidi, dijital gösterge paneli ve dik yerleşime sahip bilgi-eğlence ekranı, TVR Griffith modern bir duruşa sahip.

Seri üretimi 2018 yılında başlayacak olan otomobilin ilk versiyonları Launch Edition ismine sahip ve başlangıç fiyatları da 90.000 Sterlin (Yaklaşık 405.000 TL).

Mazda CX-8 SUV

Urla Oto Ekspertiz olarak sizler için Mazda CX-8 suv modelini inceledik. Yeni mazda beklediğimiz gibi mi ? Gelin hep birlikte görelim. Keyifli okumalar.

Sadece dizel versiyonu bulunan SUV’un altı koltuklu/yedi koltuklu ve önden çekişli/dört çeker versiyonları bulunuyor.

Mazda CX-9’u Japonya’da satmıyor. Buna karşın Japon marka. Mazda CX-8 SUV ön-siparişlerini bu hafta Japonya’da almaya başladı. Araç CX-9 ile kabininde ve dış tasarımında büyük benzerlikler taşıyor. CX-8 her ne kadar CX-9’dan bir parça daha kısa olsa da, üç sıra koltuğu barındırabilmek adına araç 2,930 milimetrelik aks açıklığına sahip. Buna karşın SUV “Japonya’nın park alanlarına ve yollarına sığmak için” CX-9’dan biraz daha kısa, dar ve alçak.

CX-8 motor olarak ise tek bir seçenekle geliyor. Araç 188 beygir güç 450N/m tork üreten 2.2 litre turbolu bir dizel motorsa sahip. Güç ise motordan lastiklere altı ileri vitesli otomatik bir şansıman üzerinden iletiliyor. Aracın önden çekişli veye G-Vectoring Control sistemine sahip dört çeker iki farklı versiyonu mevcut. G-Vectoring Control sistemi motorun torkunu şoförün gaz pedalına ne kadar bastığına bağlı olrak kontrol ediyor ve lastiklerin yola daha fazla tutunmasını sağlıyor.

Mazda CX-8 SUV Gümbür Gümbür Geliyor

 

Aracın süspansiyonları ise CX-9’da kullanılan süspansiyonların CX-8 için ayarlanmış bir versiyonu. Frenler 17 inçlik soğutma kanallı disk frenlerden oluşuyor. Frenlerin gücünü daha iyi dağıtmak için ise bir ana silindir bulunuyor.

İçeride ise üçüncü sıradaki koltuklar 1.70 boyundaki bir yetişkinin rahat edebileceği boyutlarda. Tüm koltukları kullanırken CX-8, 239 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Üçüncü sıradaki koltukları katladığınızda ise bagaj hacmi 572 litreye çıkıyor. Bose ses sistemine sahip olmayan CX-8’ler ise fazladan 65 litrelik bagaj altı depolama alanına sahip.

Aracın fiyat etiketi ise XD versiyon altı koltuklu önden çekişli versiyon için 29,000 dolardan başlıyor ve XD L versiyon altı koltuklu dört çeker versiyonda 38,000 dolara kadar çıkıyor. Müşteriler aynı zamanda 120 dolarlık geri dönüşüm ücretini de ödemek zorunda. Satışlar 14 Aralık’ta başlayacak. Mazda ise her ay 1,200 araç satmayı planlıyor.

CX-8’in Japonya dışında satılıp satılmayacağı henüz bilinmiyor. Fakat CX-9’un satıldığı ülkelerde, iki modelin aynı pazara hitabettiği düşünülürse, CX-8’in satılması beklenmiyor.

Makyajlı 2018 Peugeot 308

Urla Oto Ekspertiz Olarak Makyajlı 2018 Peugeot 308 ‘i sizler için ele aldık. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Dizel motorlu 308 GT’de Aisin tarafından geliştirilen sekiz ileri otomatik şanzıman bulunuyor.

Geçen ayki büyük sızıntı sonrasında, Peugeot hafifçe güncellenen 308 modelini tamamen ortaya çıkardı. Ya da en azından bir kısmını. Şimdilik beş kapılı hatchback’in tek bir görüntüsü var. Otomobile yapılan makyaj o kadar hafif ki ancak bir Peugeot tutkununun fark edebileceği cinsten. Kaputun görünümünde çok küçük bir değişim görülebilirken LED farlardaki bazı küçük ayrıntılar da dikkat çekiyor. En büyük değişiklik, yeniden tasarlanmış ön tampon ve yenilenmiş sis farları olabilir.

PSA markası henüz hafifçe güncellenen 308 modelinin arka bölümünü göstermek istemiyor ancak arka farların üç pençe motifini daha iyi belli edecek şekilde tazelendiğini söylüyor. Yukarıda bahsettiğimiz sızıntı, arka farların yeni tasarımını gözler önüne seriyordu.

Yeni 308’in iç kabinine gelecek olursak, modelde ilk jenerasyon i-Cockpit’e sadık kalınacak, yani 3008 gibi yeni jenerasyon modellerde görülen yüksek teknolojili gösterge paneli yer almayacak. Ayrıca otomobilde, araç sahiplerinin akıllı telefonlarının ekranını bilgi eğlence sisteminin ekranına yansıtmalarına olanak tanıyan Mirror Screen (Ayna Ekran) teknolojisi de yer alacak. C segmenti otomobil aynı zamanda uydulu navigasyon sistemi, ses kontrol ve gerçek zamanlı trafik izleme sistemleri ile gelecek.

Makyajlı 2018 Peugeot 308

En önemli değişiklik ise 308’in sportif versiyonnu 308 GT’nin gövdesinin altında gerçekleşti; otomobilin 180 bg’lik dizel versiyonu artık Aisin ile ortak geliştirilen sekiz ileri otomatik şanzımana sahip. Peugeot, yeni şanzımanın önceki altı ileri üniteye göre daha kaygan, daha pürüzsüz ve daha doğrusal tepkilere sahip olduğunu ifade ediyor.

308, Peugeot’nun yeni geliştirdiği kaynak ve emisyon kontrolü yapan 130 bg’lik dört silindirli dizel motora sahip ilk otomobili. Otomobil ayrıca emisyonları düşürmek için Seçici Katalitik İndirgeme adlı bir kirlilik kontrol sistemine de sahip.

Benzinli tarafa gelecek olursak, 130 bg’lik üç silindirli üniteye yakıt tüketimini azaltmak ve dolayısıyla emisyonları düşürmek için birkaç küçük dokunuş yapıldı. Buna ek olarak mühendisler bu PureTech 130 S&S motoru, tüm potansiyelinden istifade edebilen yeni altı ileri manuel şanzımana bağladı.

Orta yaş makyajı yeni Peugeot 308’e birçok güvenlik teknolojisi de getirdi. Otomobil, PSA grubu araçlar arasında durma fonksiyonuna sahip tek hız sabitleyicili model. Bu yalnızca otomatik şanzımanlı versiyonunda gerçekleşiyor, manuel şanzımanda ise 30 km/s fonksiyonu mevcut. Otomobilde ayrıca, Aktif Şerit Terk Etme Uyarısı ve Aktif Güvenlik Freni gibi sürücüye yardımcı olacak toplamda sekiz farklı son jenerasyon teknoloji sistemi bulunuyor.

Peugeot her zamanki gibi 308’i altı farklı seviyede sunacak: Access, Active, Allure, GT Line, GT ve ateşli GTi. Seviyelerin hepsinde LED farlar standart olacak. Fransa Sochaux’daki fabrika makyajlı modellerin üretimine başladıktan kısa süre sonra otomobilin satışa sunulmasını bekleyebiliriz.

Porsche Panamera Sport Turismo

Urla Oto Ekspertiz Olarak sizler için Porsche Panamera Sport Turismo yu ele aldık.Porsche sonunda Panamera Sport Turismo’yu tanıttı. Öncelikle bu araç bir “vagon” değil daha dogrusu Stuttgart’lı firma araca “vagon” denmesini uygun görmüyor. Bunun temel sebebi ise aracın son derece yumuşak bir tavan çizgisine sahip olması.
[​IMG]

Porsche Panamera Sport Turismo

Sport Turismo, 105mph hızdan itibaren otomatik olarak açılan bir spoilere sahip. Fakat Sport ve Sport+ moduna alındığında spoiler otomatik olarak 54mph hızında açılıyor. Porsche, bu spoiler ile birlikte aracın yol tutuşunu ve yakıt ekonomisini arttırmayı hedeflenmiş. Sport Turismo’nun iç mekanı, standart modele göre arka oturma ve bagaj kopartmani hariç hiç bir farklılığı barındırmıyor. Aracın bagaj kompartmanı beklenenin aksine standart Panamera’ya göre pek fazla geniş değil fakat bence bu segmentte aracın tasarımı bagajdan daha önemli ve Porsche Bu konuda mantıklı bir adım atmış gibi duruyor.
[​IMG]

Aracın arka koltukları standart versiyondaki gibi “bucket seat” biçiminde yani birbirinden bağımsız değil. Porsche 3 adet arka koltuğu aracın fonksiyonelliğini arttırmak için koyduğunu açıklasada bu koltuk çok ama çok acil durumlar dışında kullanılamayacaktır zira oldukça yüksek bir şaft tüneli ve oldukça dar olan minder oturmayı imkansız hale getiriyor. Bence Porsche bu konuda yanlış bir hamle yapmış.
[​IMG]
[​IMG]

Panamera Sport Turismo 5 adet motor seçeneği ile birlikte satışa sunulacak . Performans açısından bir önceki modellere göre çok bariz farklar bulunan motorlar, tam bir sürücü otomobili olacak şekilde tasarlanmışlar. Motorlar şu şekilde olacak;

Motor Seçenekleri

Panamera 4 Benzinli 330hp
Panamera 4 E-Hybrid 462hp
Panamera 4S Benzinli 440hp
Panamera 4S Dizel 442hp
Panamera Turbo Sport Benzinli 550hp
[​IMG]

Fiyat

Panamera Sport Turismo 100.000 Dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Son olarak araç Kasım ayında satışa çıkacak.
[​IMG]
Bence Panamera Sport Turismo efsane ötesi olmuş ve station araç severlerin kalbini çalacak gibi duruyor fakat bu araçtan safkan bir Porsche karakteristiği beklemek araca haksızlık olur çünkü aracın amacı lüks, tasarım, hız ve bir tutam yol tutuş. Yani safkan bir Porsche gibi yol tutmasını beklememek gerek.

Range Rover Velar

Range Rover Velar, Cenevre Fuarı öncesi tanıtıldı.

Urla Oto Ekspertiz sizin için yeni Range Rover Velar modelini inceledi. Range Rover, Yeni modelini Evoque ve Range Rover Sport modeli arasında konumlandırıyor. Aracın tasarımı oldukça keskin ve sert duruyor. Bu tasarım oyunlarının sayesinde tahminimce aracın rüzgar direnci bir hayli düşük olacak.

Velar ilk etapta 3 adet motor seçeneği ile satışa sunulacak. Araçta 2.0 Turboşarjlı 247 beygirlik benzinli ünite, 2.0 Turboşarjlı 180 beygirlik dizel ünite ve 3.0 V6 Superşarjlı 380 beygirlik benzinli üniteye yer verilecek. Bu ünitelere 8 ileri tam otomatik bir şanzıman eşlik edecek. Bir üst segment suv için devasa bir güç ve performansa sahip olacak velar, müşteri kitlesini şimdiden heyecanlandırmaya başladı.

Velar sportif bir tasarıma sahip olsada sizleri asla Offroad’dan mahrum bırakmayacak. Aracın 3.0 V6’lık ünitesinde havalı süspansiyonlar standart olarak sunuluyor fakat 2.0 olan ünitelerde opsiyon olarak tüketiciye sunulacak. Havalı süspansiyonların yükselip alçalma eşiginin genisligi sayesinde Velar’ın yerden yüksekligi 3.8cm artacak ve 25.1cm olacak bu yüksekli ile birlikte aracın arazi kabiliyeti de doğal olarak bir hayli artmış olacak. Bu sayede en sert ve zorlu engebelerin üstesinden kolaylıkla gelebileceksiniz. Şehirde zerafetin timsali iken arazide adeta bir canavara dönüşecek. Elinizin altında gücü hissedeceksiniz.

İç mekana geldiğimizde işler oldukça karışıyor. Keza burda başyapıt gibi bir iç mekan ile karşı karşıyayız. Bence iç mekan son derece minimalist ve elit duruyor. 10 inç boyutundaki multimedia ekranindan aracın çevre görüş sistemine, telefon sistemine ve internet bağlantısı sistemi gibi menülere ulaşılabilinecek. Multimedia ekranının hemen altında bir adet daha ekran bulunmakta. Bu ekran vasıtası ile aracın offroad kabiliyetine, seçeneklerine ve klima menüsüne ulaşım sağlanacak. Araçta 1600w gücünde Meridian Signature Sound System adinda bir ses sistemi kullanılmış. Velar’ın koltuklarının oldukça konforlu olduğu bence fotoğraflardan bile anlaşılıyor. İsteğe göre araçta bakır rengi karbon trim ve 22 inç boyutunda jant da alınabilecek. Bu uzay mekiğini andıran iç mekan sizi adeta efsunluyor ve aracın içinde kendinizi kaybediyorsunuz.

Velar fiyat olarak 50.000 dolar ile 96.000 dolar aralığında olacak. . Fiyatına bakıldığında sundukları ise gayet muazzam bu fiyat aralığında size sundukları mükemmel.

Mitsubishi Triton Analizi

Mitsubishi Triton 4X4 Analizi

Urla Oto Ekspertiz, kırsak kesimlerde seyahat edenler için Mitsubishi Triton 4×4 Analizi ile karşınızda. Mitsubishi son zamanlarda bir miktar rahatsızlık çekti. Risk almasını gerektiğini iyi bilen Mitsubishi, piyasaya Triton 4×4 ile çıkıyor!

Mitsubishi Triton

Yerini alan Mitsubishi Triton 4X4 Temmuz 2006’da piyasaya sürüldü. Böylece Mitsubishi Triton bu yıl dokuzuncu doğum gününe geldi. Otomotiv yıllarında ise yaklaşık 132 yaşında. Eski Triton 4X4’ün kullanım tarihe kadar süresi doldu. Ute setinin Zimmer çerçevesi buydu. İlginç bir şekilde, 2006 ML serisi Mitsubishi Triton 4X4’ün ‘burger’ı’ 2006’da geri döndü – GLS dizel motoru, 118kW ve 347Nm’lik bir 3.2 litrelik dizel ile 49.990 $ (önerilen perakende fiyat) idi.

Yeni 2015 üst düzey MQ Mitsubishi Triton 4X4 ute, Exceed. Bu arada devralınan dokuz yıllık devalüasyon değerinden hiçbir şey söylememek için, düz dolar tutarı ($ 47,490rrp) için 2500 dolar daha ucuzdur. Günümüzün parasıyla 10.000 ABD doları daha uygun bir şey olmalı. Şaşırtıcı. Mitsubishi Triton’un motor gücü aslında yüzde 25 ila 2.4 litreye çıktı – ancak çıkışlar zirve gücü önünde yüzde 13, pik torkta yüzde 24 arttı. (133kW ve 430Nm). Bu kazanımlar etkileyicidir … ancak bunlar – Mitsubishi Central’daki hafif reklamlarda yeni ürün geliştirmenin buzul ilerleyiş hızına göre yapılmalıdır. Eskisini sağma hakkında konuşmak için her şeye değerdi …

Mitsubishi Triton Analizi

Güvenlik

ANCAP’ın tüm güvenlik skoru, çarpışmaya yol açabilecek olası 37 puan arasından 36.22 oldu. Bununla tartışmak yer yok. Güvenlik konusunda tartışmalı bir nokta da olsa: Mitsubishi, aralıkta bir arkadan bakış kamerası sunmayı başardı ancak şirket, yalnızca GLS ve Exceed modellerinde standart donanım olarak sunmak için uygun gördü – Triton GLX alıcıyı bir saniye daha etkili hale getirdi. – Güvenlikle ilgili sınıf vatandaşı – kutuyu işaretlemediği sürece.

Mitsubishi Triton Analizi

Römorkaj (Çekme)

Mitsubishi Triton 4X4 çekme kapasitesi: maalesef, 3.1 ton olarak yeni Triton hala Mazda BT-50, Ford Ranger ve Holden Colorado tarafından gölgeleniyor. Onların 3,5 ton çekme derecelendirmesi var. Bu kağıtta, fakat kendinize sormanız gereken, 2.5 ton ağırlığa sahip bir araçla – yani, silah sınıfı plütonyum – 3,5 tonunu çekmek için ne kadar makul olduğunu sormanız gerekiyor. Kendinizi kavgaya tutmak kolay. Bölünebilir bir yük olmadan bile.

Ve Mitsubishi Triton 4X4’ün brüt kombinasyon kütlesi çirkin – yaklaşık 5.9 ton Triton artı römork ve yük. Ve bunun anlamı, 3.1 tonluk bir GVM trafiğinin geride kalmasıyla birlikte, Triton’da sıkışabilmeniz için halen 800 kilometrelik yük kapasitesine sahip olduğunuz anlamına geliyor. Hiçbir şey geride kalmayacak. Kesinlikle.

Devamı gelecektir…